sushma swaraj 2019

Sushma Swaraj Political Journey

1977

Sushma Swaraj was inducted into the Cabinet as Minister, Labour, and Employment, Govt. of Haryana 1987. She served as a Cabinet Minister, Education, Food and Civil Supplies, Govt. of Haryana Early Life 1973 . Also in ,1977, She was a Member, Haryana Legislative Assembly for two terms in Ambala constituency

 1973

Swaraj started practice as an advocate in the Supreme Court of India.

1969

Sushma Swaraj was selected as the Best speaker in Haryana State consecutively for three years and in Punjab University for one year. She was awarded as the Best Cadet of N.C.C., S.D. College, Ambala Cantt. for three years. Also, she won Best student of S.D. College, Ambala Cantt award along with the Gold Medal.

1992

She was the Chairperson of the Joint Committee on Catering and the Member of Committee on Government Assurances, Rajya Sabha.

1994

She was the Chairperson of the Committee on Petitions, Rajya Sabha for two years.

1996

She was elected to 11th Lok Sabha from the South Delhi constituency. She served as Union Cabinet Minister, Information and Broadcasting 1996 1996-1998: Member, Standing Committee on Defence; Chairperson, Sub-Committee on Upgradation and Modernisation of Naval Fleet; and Member, Committee of Privileges.

1998

She was Re-elected to 12th Lok Sabha for a second term from South Delhi constituency. She was appointed as Union Cabinet Minister, Information and Broadcasting; and Telecommunications (Additional Charge). 1998 On 13 October 1998, she was sworn in as Chief Minister, N.C.T. of Delhi. She served the post till 3 December 1998.

2003

She was appointed Union Cabinet Minister, Health and Family Welfare and Parliamentary Affairs (29 Jan. 2003 – 22 May 2004). 1990 She was elected to Rajya Sabha.

2004

Chairperson, Standing Committee on Home Affairs; Member, Business Advisory Committee, Rajya Sabha; and Member, General Purposes Committee, Rajya Sabha.

From Sep 2004 to 2009, she was the member of Ethics Committee, Rajya Sabha and from Oct. 2004 to 2009, the member of Consultative Committee, Ministry of Defence. 2000 She was re-elected to Rajya Sabha for a second term. She also served as a Union Cabinet Minister, Information and Broadcasting (30 Sep. 2000 – 29 Jan. 2003).

 2006

She was re-elected to Rajya Sabha for a third term. From May 2006 to 2009, she was the Member of Parliamentary Forum on Population and Public Health

2008

May 2008 – 2009: Member, House Committee, Rajya Sabha.2004 Aug to 2008

2009

2009 to 1 Jan. 2010, she was the Chairperson of Standing Committee on External Affairs. On 23 Sep. 2009, she became a Member of Rules Committee. Later she was appointed as Member of Committee on Ethics a General Purpose Committee. 2009 On 21 December 2009, Sushma Swaraj was appointed as Leader of BJP Parliamentary Party in Lok Sabha and she became Leader of Opposition in the lower House.

2009 Swaraj was re-elected to 15th Lok Sabha from Vidisha constituency in Madhya Pradesh. She defeated Choudhary Munabbar Salim of Samajwadi Party by 48,391 votes.

2014

2014 She was re-elected to 16th Lok Sabha from Vidisha where she defeated Lakshman Singh of INC in the Lok Saba polls by a margin of 400000 votes.

2016

On 16 February 2016, She was appointed Union Cabinet Minister, External Affairs. 2014 From 27 May 2014 to 16 Feb. 2016, she serve Union Cabinet Minister, External Affairs and Overseas Indian Affairs. 2009 From 31 Aug.

2019

Sushma Swaraj stepped down from the post of Minister of External Affairs. Also, she did not contest Lok Sabha Elections 2019.

Sushma Swaraj passed away at AIIMS on Tuesday. The BJP veteran, who suffered a massive heart attack, died at the age of 67.

 

Also, read about Sushma swaraj

TAGS:

sushma swaraj cause of death

 

 

 

  Support Us  

Whether 'Zee News' or 'The Hindu', they never have to worry about funds. In name of saving democracy, they get money from various sources. We need your support to run this website. Please contribute whatever amount you can afford.

Comments