ASHOK SHANKARRAO CHAVAN

BIOGRAPHY

Ashok Shankarrao Chavan is an Indian politician from Nanded. He is one of the biggest faces of the Indian National Congress in Maharashtra and he is the current PWD Minister of Maharashtra. He also served as the Chief Minister of Maharashtra state from 8 December 2008 to 9 November 2010.

EDUCATIONAL QUALIFICATION

  • B.Sc., M.B.A.
    Educated at Hazarimal Jomani College, Mumbai, Maharashtra and B.Y.K. College of Commerce, Nashik, Maharashtra
  • PROFESSION

    Agriculturist
    Businessperson

  • CRIMINAL CASES

  • TOTAL ASSETS

    ₹ 38.88 Crore

  • MOVABLE ASSETS

    ₹ 13.30 Crore

  • IMMOVABLE ASSETS

    ₹ 25.57 Crore

  • TOTAL LIABILITIES

    ₹ 3.05 Crore

  • POSITION HELD

    • 1985

      Chairman, Sanjay Gandhi Niradhar Yojana, Nanded City

    • 1986 – 1995

      Vice-President and General Secretary, Maharashtra Pradesh Youth Congress Committee

    • 1987 – 1989

      Elected to 8th Lok SabhaMember, Divisional Rail Users Consultative Committee, HyderabadMember, Advisory Committee South Central, Ministry of RailwayMember, Consultative Committee, Ministry of Personnel, Public Grievances and PensionsMember, Standing Committee on Environment and Forests

    • 1991 – 1992

      Member, Advisory Panel, Central Film Censor Board, Mumbai

    • 1992 – 1998

      Member, Maharashtra Legislative Council

    • 1993 – 1995

      Minister of State for Public Works, Urban Development and Home, Govt. of Maharashtra

    • 1995 – 1999

      General Secretary, Maharashtra Pradesh Congress Committee

    • 1999 – 2001

      Member, Zonal Rail Users Consultative Committee of South Central Railways

    • 1999 – MAY, 2014

      Member, Maharashtra Legislative Assembly (Three Terms)

    • 1999 – 2003

      Minister for Revenue and Protocol, Govt. of Maharashtra

    • 2003 – 2004

      Minister for Transport, Ports, Culture Affairs and Protocol, Govt. of Maharashtra

    • 2004 – 2008

      Minister for Industries, Mining, Culture Affairs and Protocol, Govt. of Maharashtra

    • 2008 – 2010

      Chief Minister, Govt. of Maharashtra (Two Times)

    • MAY, 2014

      Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)

    • 14 AUG. 2014 – 30 APRIL 2017

      Member, Committee on Estimates

    • 1 SEP. 2014 ONWARDS

      Member, Standing Committee on Urban DevelopmentMember, Consultative Committee, Ministry of Civil AviationMember, Hindi Salahkar Samiti, Ministry of Human Resource Development

    • 2 MARCH 2015 ONWARDS

      President: Maharashtra Pradesh Congress (I)

    • 3 JULY 2015

      Member, Sub Committee-III, Committee on Estimates.